Kopūstėlių raketinė bazė

Kopūstėliai, Ukmergė
Kopūstėlių raketinė bazė, 20243 Pabaisko seniūnija, Ukmergės r. sav.
55.187603, 24.711910

Aprašymas

Kopūstėlių raketinė bazė randasi netoli Ukmergės. Ukmergės rajone, šalia Kopūstėlių kaimo, antžeminių vidutinio nuotolio branduolinių raketų bazė Kopūstėliuose buvo pradėta statyti 1958 m. 1960 m. ji buvo pilnai sukomplektuota ir parengta. Tai buvo viena iš dviejų visiškai analogiškų raketinių bazių („pirmos ir antros salvės“, antroji – miške, apie 2 km nuo Veprių), apjungtų į bendrą struktūrą. Tokių ypatingai slaptų objektų Lietuvoje buvo apie dešimt.

Bazių angaruose buvo saugomos po 8 vidutinio nuotolio raketas 8K63 (po 4 raketas angare). Šios raketos buvo laikomos gana patikimomis ir taikliomis. Skrisdamos 3000 kilometrų atstumą, jos nuo taikinio galėjo nukrypti apie dešimtį metrų. Raketų skrydžio nuotolis – iki 3000 km. Raketos buvo nutaikytos į įvairius objektus Vakarų Europoje (taikiniai kito). Raketų branduolinės galvutės buvo iki 1,5 MT galingumo ir buvo saugojamos atskirai. Raketų paruošimas paleidimui trukdavo 3 val. 15 min. Šios raketos paleidimui buvo paruoštos vieną kartą – 1968 m. SSRS karinės invazijos į Čekoslovakiją metu.

Gyvenamajame sektoriuje esančiame ryšininkų bunkeryje įsikūręs klubas „Miško broliai“. Klubui „Miško broliai“ šiuo metu priklauso per 50 narių, kuriems vadovauja jau dvylika metų Airijoje gyvenantis ukmergiškis Artūras Grigucevičius. 40-metis vyras seniai domisi Lietuvos istorija, ypač partizaninio judėjimo laikotarpiu, jį žavi ginklai, kareiviška amunicija, technika. Iš pradžių bendraminčiai burdavosi A.Grigucevičiaus namo, esančio Bugenių gatvėje, rūsyje, kuris laikui bėgant tapo per ankštas. Tuomet ir buvo sumanyta išeiti iš pogrindžio – įkurti klubą, ieškoti patalpų. Taip besidairant, besidomint akys nukrypo į Kopūstėlius. Geresnės vietos istorijos liudytojams, save vadinantiems liaudies gynėjais, ir būti negalėjo. Suradę pastatų šeimininką ir gavę jo sutikimą, klubo nariai ėmėsi darbų.

Būstinėje yra ir nedidelis muziejus, kuriame sukaupti partizanų daiktai, ginklai. Beje, klubo nariai turi vilkėti uniformas, įsigyti ginkluotę. Visi turimi ginklai – deaktyvuoti Lietuvos ginklų fonde, todėl jie netinkami naudoti. Juos, kaip ir karines uniformas, kitus daiktus „Miško broliai“ įsigyja pagal skelbimus internete, spaudoje, per pažįstamus. Kai kuriuos drabužius tenka persiūti, kai kas turi uniformų, atsisiųstų net iš Vokietijos.

Reikalavimai

Būtina su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinanti dokumentą.

Draudžiamas pirotechnikos naudojimas